Jdi na obsah Jdi na menu
 


Asus před několika dny konečně oficiálně prezentoval svůj nový komunikátor P835, který by se měl stát nejvýkonnějším modelem tohoto výrobce. Někteří by sice mohli namítnout, že nejrychlejším komunikátorem je Asus P565, který jsme si nedávno představili v podrobné recenzi, ale při celkovém pohledu na specifikaci je na tom P835 o něco lépe. Nenabízí sice taky rychlý procesor, ale zase se může pochlubit velkým displejem s velmi jemným rozlišením. Velký důraz byl při vývoji kladen i na operační paměť a fotoaparát.

Model P835 nabídne operační systém Windows Mobile ve verzi 6.1 Professional, ale není vyloučeno, že se v budoucnu dočkáme i upgradu na verzi 6.5. Jsem rád, že nový Asus hraje sám za sebe a nedrží se trendu posledních komunikátorů, které z mě neznámého důvodu vypouštění důležité ovládací prvky a hardwarová tlačítka. Pro pohodlné ovládání operačního systému bude připraven trackball s funkcemi čtyřsměrového joysticku. V jeho okolí najdeme čtveřici dalších kláves (správce aplikací, Win, Ok a GPS) a samozřejmě nesmí chybět dvojice tlačítek pro příjem a ukončení hovoru. Červené sluchátko bude rovněž sloužit jako klávesa Power (dlouhý stisk = zapnutí/vypnutí přístroje). Ve spodní části telefonu pak narazíme na ještě jednu zajímavost, kterou je proužek potažený pravou kůží; ten dodává telefonu určitou eleganci. Nad displejem kromě telefonního repráčku narazíme i na světlocitlivý senzor, objektiv kamery pro videohovory a signalizační diodu.

-
Na první pohled nenápadný, ale přesto velmi výkonný komunikátor

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT WVGA 800x480 px, 65k barev, úhlopříčka 3,5"
Procesor: Qualcomm 7201A, 528MHz
Rozměry: 115 mm x 59 mm x 13,8 mm
Hmotnost: 148 gramů včetně baterie
Paměť: 288 MB RAM, 256 MB Flash ROM, 4 GB vnitřní paměti
Podporované sítě: UMTS/HSDPA (2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 12)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, USB 2.0
GPS: Qualcomm, 20 kanálů, podpora aGPS
Digitální fotoaparát: 5,0 MPx, Autofocus; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1100 mAh
Pohotovostní režim: 350 hodin v GSM
Max. doba hovoru: 7 hodin v GSM
Slot pro pam. karty: micro SDHC

Dominantou přední strany je prostorný dotekový displej s úhlopříčkou 3,5 palce a WVGA rozlišením (480×800px), který se výborně hodí nejen pro prohlížení internetových stránek. Ty bude možné zobrazovat nejen ve vestavěném Internet Exploreru, ale i v mobilní Opeře (9.5), která obohatí základní softwarovou výbavu. Na zadní straně přístroje nalezneme minimum rušivých prvků. Kromě odnímatelného krytu baterie tu najdeme objektiv 5 MPx fotoaparátu a hlavní systémový reproduktor. Fotoaparát sice disponuje automatickým ostřením, ale postrádá přisvětlovací diodu.

-
Asus P835 sází na komfortní ovládací prvky

Velmi dobře na tom P835 je i s pamětí; 288 MB RAM je velmi pěkné číslo, i když je potřeba počítat s tím, že určitou část si z ní ukrojí samotný operační systém a další procesy nezbytné pro běh telefonu. I tak lze ale očekávat, že se volná operační paměť bude pohybovat okolo hranice 160 MB. Pro uživatelská data bude připraveno 4 GB úložiště + zhruba dalších 100 MB z paměti Flash ROM. A aby toho nebylo málo, můžete pro ukládání vašich dat využít i paměťové karty standardu microSDHC. Chybět dále nebude integrované Wi-Fi a Bluetooth moduly, 20 kanálová GPS či podpora rychlých datových přenosů přes HSDPA. Srdcem celého telefonu bude 528 MHz procesor od Qualcommu.

V systému rovněž narazíme na množství bonusových aplikací, několik typů softwarových klávesnic a uživatelské prostředí Glide UI. To bude prezentováno pluginem na obrazovce Dnes, který nabídne přístup k základním systémovým funkcím. Glide rovněž do operačního systému přidá podporu pohybových gest a optimalizaci některých prvků pro snadnější ovládání pomocí prstů. Výrobce se chlubí tím, že Glide UI využívá technologie Flash, jsem proto velmi zvědavý, jak bude vše ve finále vypadat.

-
Zadní strana telefonu

Asus zatím stále neupřesnil, kdy se nový model P835 dostane na trh a stanovena nebyla ani cena. Některé zahraniční zdroje hovoří o tom, že bychom se s ním na pultech obchodů mohli setkat před začátkem léta, tak uvidíme, zda se tyto předzvěsti nakonec naplní. Asus P835 je velmi ambiciózní zařízení, které má rozhodně co nabídnout, a to především díky velmi dobré výbavě a elegantnímu designu.

 

www.smartmania.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Сравнение IQOS, GLO, Вэйпа, сигарет

(IQOS-GLOImpub, 20. 8. 2019 17:06)

https://www.youtube.com/watch?v=lMckEuUBwAo - Сравнение IQOS, GLO, Vape, сигарет
https://www.youtube.com/watch?v=lMckEuUBwAo

Базы для Брута

(zadorbiZ, 20. 8. 2019 15:45)

Форум https://mailpwd.com/ предоставляет всем заинтересованным посетителям действительно уникальные базы для брута. По демократичным ценам представлены аккаунты, прокси и не только. Отслеживать новые сообщения очень просто - они обновляются в списке, который размещается в правой колонке интернет - портала. Отслеживать действия юзеров можно в разделе под названием "Пользователи". Имеется софт, который предназначен для брута и других необходимых заинтересованным гостям форума действий.

Правельный выбор

(Joseph Inten, 11. 8. 2019 4:43)

As a rule, having asked a question of installation of a ladder in the house, owners don't assume that the ladder and its protection are two absolutely different products. Well, if the same company, like us, is engaged in the arrangement of turnkey facilities and can offer to make a ladder and metal fences on it in one set, but in practice it is rare. Therefore, before any owner of the stairs in the house the question arises: how to make it safe, we guarantee the best conditions for cooperation thanks to our own production, high potential design office and focus on long-term mutually beneficial partnership. Here you can buy not only standard fencing for stairs, but also design, made to order and is amazingly cheap. New construction technologies, developing rapidly, allow to use light, modern, reliable and weightless structures. Stair railings made of stainless steel are such that the price thereof is acceptable. Railings made of reliable material: an important structural element, part of the design of the building, the guarantors of safety and easy descent and ascent the stairs. Protections for ladders which are offered by our company differ in reliability, resistance to various aggressive influences and faultless appearance. In addition, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements relevant to this group of products. It is difficult to imagine a building in which there will be no stair railings, the presence of which increases the convenience, safety when moving. Note that today for the manufacture of construction offers a large selection of elements with which it is possible to quickly perform the installation of the structure, which for many years will last without losing the original qualities. Manufacturing and installation of stainless steel stairs is inexpensive compared to designs from other materials with equal quality characteristics. However, stainless steel is much more popular material-it is easy to handle, combine with other materials, install and care for the finished product

Hi guys! Please like my instagram photos

(evdondosiya_po, 8. 8. 2019 14:23)

Hi guys!
Please like my instagram photos.
https://www.instagram.com/evdondosiya_podreituzkina_1917/

........

(jehanjuivy, 5. 8. 2019 20:05)

Снижение гормона роста с... - гормон роста цена в астане

(Allengow, 1. 8. 2019 5:42)


До встречи this

Бывает, что нарушения цикла отражают целый комплекс причин, в том числе и гормональных....
нарушения менструального цикла мкб: b-a-d.ru/female/menopauza-bad.html

See The HVAC Advice That Really Should Not Be Missed

(RayCydaY, 30. 7. 2019 1:26)

In the beginning, trying to understand your HVAC may appear difficult. Ignorance can be scary. There exists many details available that will help get this topic quicker to understand, however.

Get every one of the details regarding a broken system before calling for repair. Make a note of what brand your computer is along with the model number and, if they're available, maintenance records. This will assist ensure that the contractor you hire has each of the important information.

Before you decide to hire an HVAC contractor, have some type of idea of the project that should be done. Discussing the problem is simplified should you know very well what has happened together with the unit. It may be harder in the event you don't know what's wrong. This is information you should have prepared beforehand.

Every spring you must clean the fan and coils blades in your condenser fan. First, the strength needs to be switched off so things don't move when you work. Then, go ahead and take grill off, pull the blades out, and gently clean them plus the unit itself.

Make certain that a backyard unit is incorporated in the shade. It will likely be more potent because it will not must act as challenging to cool off the atmosphere, when it draws in air for cooling.

Boost energy efficiency by putting your condenser unit in the shade. Which can be easier to cool further, you reduce costs using this method since the ac is currently pulling in cooler air.

Hold the HVAC system checked twice yearly at the very least. Generally, you desire it completed in the fall along with the spring. A brief check is worth it to avoid problems later on.

During freezing weather , be sure you shut down outdoor condenser units. Avoid damaging the machine by turning it well once the outdoor temperature drops below 60 degrees. Achieving this keeps your system working well for years and will save you from having to spend money to correct it.

Don't ever let your own home temperature get dangerously high. Your average AC unit is only able to lessen the temperature at your residence by about 20 degrees in a normal duration of time. It can only reduce it to 80 or maybe more if the temperature in your home reaches 100 degree Fahrenheit. This may not be a safe and comfortable temperature so that you can sleep in.

Be sure to spend a good deal of your energy researching their reputations and credentials, prior to purchase any HVAC contractor. The BBB is usually great when you are looking for references or online reviews. Investing time to look into potential contractors will save you money and headaches.

Did you realize an AC unit can freeze? There are sometimes also freezes that happen in a drain line, and this could be confused for a plumbing leak. In such a circumstance, disable the compressor by switching the thermostat to operate the fan only. It's smart to contact professionals to help with this particular while you could get the ice to melt once you switch everything to the fan.

A great spot to seek advice is online with a review site if you require help locating a person to help take of your respective HVAC system. There are numerous websites online that supply reviews and referrals for HVAC repair and other important service. This should help you find a top notch professional.

Familiarizing yourself with HVAC technology is hopefully something this post helped you accomplish. So make certain you take these items under consideration before you get started, it's really challenging to get started from it if you do not get motivated. This can be sure you amazing success.

диагностическая карта тс для осаго

(Michaelnot, 27. 7. 2019 20:03)

диагностическая карта для осаго росгосстрах онлайн https://kalkulyator-osago.ru/ помощь в оформлении осаго диагностическая карта для осаго лобня

Усі мeдичні заклади Укрaїни

(helper62P, 23. 7. 2019 4:46)

Рейтинг,відгyки,коментaрі,oгляд,рецeнзіі,кpитика.
Лікаpні
Пpактикyючі лікарі
Аптеки та аптечні мережі Укpаїни
Полoгoві бyдинки
Пpивaтні клініки
Косметологія
Швидка дoпoмoгa
Мeдичнe cтpахyвання
Медичні центри
Лабоpaтоpії
Громaдські оpганізації
Санатopії
Поліклініки
Лікyвaння за кopдoном
Cтoмaтології
Диcпанceри
https://medhelp.com.ua/vinnica/place/14855/no-321
https://medhelp.com.ua/lviv/list/all-categories/c-10001-0-3

oukitel c3 сенсор

(vitaker, 16. 7. 2019 9:50)

oukitel c3 сенсор: https://smartera.in.ua/touch-screen-oukitel-c3

Uno Online

(UnoOnline, 7. 7. 2019 20:47)

This on the internet version of the popular card video game UNO makes sure that you can currently play your favored card video game whenever you desire! https://unoonline.games/ As you understand, the goal is to get rid of your cards before your challengers do. When you have just one card left, don't forget to hit the UNO button! Uno is a registered trademark by Mattel. Don't forget to acquire the physical video game if you similar to this online version!

test

(abbakPurne, 7. 7. 2019 9:01)

test

test

(abbakPurne, 6. 7. 2019 5:20)

test

XRumer 16.0 + XEvil 4.0 bypass more than 8400 type of CAPTCHAs

(SharonKiz, 5. 7. 2019 19:40)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

If you know of a good watch or great site let me know thanks

(Abramlem, 1. 6. 2019 17:54)

https://aladdin-fullmovie.net/
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/

myove.imwmalt.be

(myove.imwmalt.be, 31. 5. 2019 1:39)


Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Cheers
myove.imwmalt.be

nafi.imwmalt.be

(nafi.imwmalt.be, 29. 5. 2019 4:15)


Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are good for new visitors.
nafi.imwmalt.be

where can i Us movies online for free and without making a account?

(Robertprify, 28. 5. 2019 20:36)

https://aladdinfullmovie.net
https://johnwickchapter-3.com
https://avengersendgamefullmovie.com
https://avengersendgamefull.com
https://shazamfullmovie.com
https://shazamfull.org
https://hellboyfullmovie.org
https://wonder-park.com
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://toystory4fullmovie.net/
https://spidermanfarfromhome.org
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://aladdin-fullmovie.net/
https://darkphoenix-fullmovie.de/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/
https://godzillakingofthemonsters.org/

Super Smash Flash 3 Unblocked

(Dennisknord, 25. 5. 2019 20:53)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the gaming features that every gamer likes. It is filled with activity, interesting as well as realistic battle phases and lively audios. This video game includes many different characters from popular computer game and also TELEVISION anime collection. Super Smash Flash 3 Unblocked is the new official follow up variation of Super Smash Flash.

Super Smash Flash 3 Unblocked

(Dennisknord, 25. 5. 2019 20:51)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the gaming features that every gamer likes. It is filled with activity, interesting as well as realistic battle phases and lively audios. This video game includes many different characters from popular computer game and also TELEVISION anime collection. Super Smash Flash 3 Unblocked is the new official follow up variation of Super Smash Flash.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »